رمان مردی که قبر پدرش را فروخت “شناسنامه ایران است”

مردی که قبر پدرش را فروخت شناسنامه ایران است

رمان مردی که قبر پدرش را فروخت “شناسنامه ایران است”

 رمان «مردی که قبر پدرش را فروخت» نوشته محمدرضا نظری دارکولی، نویسنده و منتقد ادبی صاحب سبک ایرانی، کتابی است که تمام فرهنگ زیبای ایرانیان اصیل را در خود دارد.
به گزارش آرتنا، کتاب فوق آداب و رسوم، جشن‌ها، ارزش‌ها و تمامی زیبایی‌های فرهنگ مردم پارس را به نمایش می‌گذارد. کتابی که خواندن آن به هر ایرانی توصیه شده است.
در این رمان مردمی می‌بینیم که مهربان و بخشنده هستند، آداب مهرورزی و برادری دارند، شب‌نشینی و گردهم آیی رایج است، دستگیری از نیازمند فرهنگ است، سفره‌ها مشترک و دل‌ها به هم نزدیکند. در این رمان فرهنگ زیبای ایرانیان را می‌بینیم فرهنگی که در آن، زن موجودی مقدس است. چنانکه برای برطرف شدن خشکسالی زن‌های مقدس مراسمی با نام « گاروا » برگزار می‌کنند. در این مراسم زن‌ها با چوب به جان هم می‌افتند تا خداوند دلش بسوزد و راه باران را بگشاید. زن پیش قدم می‌شود چون خالی از شرارت است و قلب پاک دارد. به این عقیده خداوند به خاطر رضایت دل آنها خشکسالی را از میان برده و فراوانی می‌دهد. جشن‌های زیبا و پاک ایرانی در این کتاب نشان می‌دهند، ایرانی همیشه پر انرژی و شادکام بوده است.
این رمان دوران خشکسالی‌، غم‌ها و شادی‌های مردم ایران را به تصویر کشیده است. کتاب به روش سیال ذهن نوشته شده و نمادین است. یکی از ویژگی‌های این رمان توصیف شگفت‌انگیز صحنه‌ها و موقعیت‌هاست. افکار، خیالات و احساسات شخصیت‌ها چون آینه روشن به نمایش در آمده‌اند. از دیگر ویژگی‌های ادبیات دارکولی و این رمان می‌توان به جذابیت متن آن اشاره کرد.
ادبیات دارکولی چنان است که خواننده رمان، تحت اختیار راوی مطیع می‌گردد و سر سپرده به امواج سیال متن، تا پایان داستان مشتاقانه پیش می‌رود . رمان «مردی که قبر پدرش را فروخت» شناسنامه ایران است. شناسنامه‌ای که سراسر پاکی و زیبایی است اما در نهایت در موقعیت نازیبا قرار می‌گیرد.
ساختار، شخصیت‌پردازی، پیرنگ و معنا در این رمان به گونه‌ای بسیار پیشرفته و مستحکم شکل یافته‌اند. این رمان پرچم بالا رفته ادبیات داستانی ایران است که در لس آنجلس امریکا منتشر شده است.

 

منبع:

پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام